آشنایی با مکمل گلیسین در بدنسازی

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
اخبار
مکمل گلیسین

مکمل گلیسین آمینو اسیدی فراموش شده اما مهم است. در بحث مکمل های غذایی اکثر ما مکمل های استاندارد مثل پروتئین وی و کراتین را می شناسیم. اما خیلی ها هستند که چیزی درباره گلیسین (Glycine) نشنیده اند و یا این که مکمل جدیدی نیست، اما تحقیقات نشان داده که می تواند خیلی مفید باشد. مکمل گلیسین از لحاظ فراوانی دومین آمینو اسید در بدن انسان به حساب می آید و گرچه در دسته آمینو های ضروری قرار نمی گیرد. اما خیلی ها مقادیر کافی از آن را ندارند مگر آن که مقدار زیادی کولاژن، ژلاتین، سوپ مرغ بخورند. گلیسین در بافت های حیاتی به وفور یافت می شود. اما نه آن بخش هایی که ما معمولا مصرف می کنیم. گلیسین در پوست ، استخوان ، لیگامنت و تاندون ها یافت می شود و اساسا در هر چیزی به غیر از عضلات.

گلیسین آمینوی فراموش شده

بدون گلیسین خیلی سخت کولاژن سازی رخ می دهد که اصلی ترین پروتئین ساختاری مورد نیاز برای استخوان، غضروف، بافت مغز، عروق خونی، غشاء و رشد دندان هاست.

از آنجایی که گلیسین در بافت عضله حیوانات فراوانی ندارد، اغلب از مصرف آن غافل می شویم. هر کسی برای سنتز پروتئین عضلات نیازمند مقادیر زیادی از آمینواسید ها، از جمله لوسین است، اما چه جیزی این عضلات را به هم متصل می کند؟ تاندون ها، لیگامنت ها و غشاء روی عضلات.

ما نیازمند مفاصلی سالم برای انجام تمرینات موثر هستیم. تمرینات با وزنه باعث افزایش فشار روی لیگامنت و تاندون ها می شود و به صورت نرمال باعث ضخیم تر و قوی تر شدن آنها می شود اما فقط به شرطی که مواد مغذی درست برای آنها تامین شود.

همه می دانیم که برای قوی تر شدن و بزرگ تر شدن باید مقادیر زیادی پروتئین مصرف کنیم. اما درست مثل مکمل های پروتئینی ناکامل که عضله سازی را دشوار می کنند، بدون داشتن آمینو اسید های لازم، درست نمی توانیم لیگامنت، تاندون ها و پوست سالم تری بسازید.

اینجا همان جایی است که گلیسین ورود پیدا می کند. این آمینواسید کولاژن مورد نیاز برای لیگامنت ها و تاندون های قوی را فراهم می کند.

دیگر خواص مکمل گلیسین

اما فواید بیشتری هم از این آمینو اسید انتظار می رود. افرادی که قبل از خواب 3 گرم گلیسین دریافت کرده بودند، خواب عمیق تر و راحت تری را گزارش کردند.

احتمالا می دانید که خواب مرغوب چقدر در چربی سوزی و سلامت کلی موثر است.

خواب ناکافی می تواند تا 30 الی 45 درصد اشتها را افزایش دهد و در رژیم ها به جای چربی سوزی احتمال عضله سوزی را افزایش می دهد و منجر به کاهش سطح تستسترون می شود. گلیسین همچنین می تواند هوشیاری را افزایش دهد و در طول روز تمرکز را بیشتر کند.

در بزرگسالان سالم مرد 22/5 گرم گلیسین باعث افزایش 360 درصدی هورمون رشد شده که البته سخت می شود گفت این اتفاق منجر به افزایش رشد عضله می شود یا خیر.

اما در مورد هورمون رشد می دانیم که که تحریک کننده سنتز پروتئین عضلات است و برای سلامت و رشد مهم بوده و چنانچه بشود به صورت طبیعی مقدارش را بیشتر کرد ممکن است اثرات فوق را نمایان کند.

آیا مکمل گلیسین ضروری است؟

لازم نیست که از مکمل گلیسین استفاده کنید، اما می توانید دریافت آن را از طریق غذا های بر پایه کولاژن مثل ژلاتین و بخش های گوشتی غیر عضلانی حیوانات افزایش دهید. با این حال گلیسین ارزان است و طعم شیرینی هم دارد، بنابر این می توانید آن را جایگزین قند در چای و قهوه کنید یا آن را به فرمول قبل از تمرین تان اضافه کنید تا به افزایش هورمون رشد و بهبود سلامت مفاصل کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.