ارزش غذایی صدف را بیشتر بشناسید – کالری و ویتامین های صدف

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برای لایک کردن پست ها.
اخبار
ارزش غذایی صدف

قبل از بررسی جدول ارزش غذایی صدف ، درباره صدف بیشتر آشنا شوید.

صَدَف، صدف دریایی یا به فارسی گوش‌ماهی نام عامی است که به پوستهٔ سخت کلیه جانوران نرم‌تنی که دارای پوشش خارجی هستند اطلاق می‌شود، از قبیل دوکفه‌ای‌ها و شکم‌پایان. البته گاهی به پوسته حلزون نیز صدف اطلاق می‌شود. جنس پوستهٔ صدف از سیلیکات است. این جانوران یک یا دو صدف (کفه) سفت آهکی دارند که تن نرمشان را دربر گرفته‌است. برخی از انواع صدف، خوراکی هستند. در ایران این موجود را به عنوان مروارید ساز می‌شناسند که در اصل همان دو کفه‌ای‌ها هستند. رنگ صدفی همان رنگ براق درون صدفهای مروارید ساز است. یا همان رنگ مروارید.

 هنگامی که به صدف ها می رسید، یا آنها را دوست دارید یا از آنها نفرت دارید یا حتی آنها را امتحان نخواهید کرد. اما آیا از فواید صدف اطلاع دارید؟ دشوار است که تصور کنید، این کاسه های کوچک و خوشمزه که نیازی به جویدن ندارند و به راحتی قابل خودن هستند، دارای مواد معدنی و پروتئینی های مهمی هستند. با این وجود، کالری موجود در صدف ها از قند و چربی نمی باشد. در هر وعده که شامل 6 صدف است تنها 43 کالری و 1.4 گرم چربی (و کمتر از نصف گرم چربی اشباع شده) وجود دارد، که برای افراد چاق، یک غذای عالی به حساب می آید.
صدف ها یا توسط انسان ها پرورش یافته و یا در اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس برداشت می شود. از آنجایی که صدف های پرورشی در شرایط زندگی شبیه به صدف های وحشی رشد می کنند، هیچ تفاوتی در تغذیه آنها وجود ندارد.
یک وعده صدف حدود 5 گرم پروتئین و حدود 2 گرم کربوهیدرات دارد. صدف ها همچنین دارای کلسیم، پتاسیم، منیزیم و ویتامین B-12 و همچنین روی و آهن هستند. روی یک ماده معدنی است که بدن شما برای بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی مختلف نیاز دارد و برای سیستم ایمنی بسیار مهم است. صدف در رشد و تقسیم سلولی، بهبود زخم، و تجزیه کربوهیدرات به شما کمک می کند. در مواردی داروهای ضد آفتاب با استفاده از صدف ساخته می شود. در حالی که هیچ مدرکی برای این ایده وجود ندارد که این غذا قوای جنسی شما را افزایش می دهد، جالب است که توجه داشته باشید که روی برای سلامت جنسی مردان، در جهت افزایش میزان تستوسترون و تولید اسپرم ضروری است.
صدف ها همچنین دارای مقدار زیادی آهن هستند، که مواد معدنی کلیدی در تولید هموگلوبین هستند و نیاز بدن شما به اکسیژن را برای تمام اعضای بدن و بافت ها تامین می کند. کمبود آهن سبب خستگی می شود و می تواند منجر به کم خونی شود.
در زیر جدول ارزش غذایی صدف را مشاهده می کنید.

ارزش غذایی صدف

مقدار: 100 گرم
در هر وعده %   ارزش روزانه*
کالری 199
چربی کل 13 g  20%
چربی اشباع شده 3.2 g  16%
چربی غیر اشباع 3.3 g
چربی غیر اشباع سالم g 4.7
کلسترول  71 mg  0%
سدیم 417 mg  23%
پتاسیم 244 mg  17%
کربوهیدرات 12 g  6%
فیبر رژیمی 0 g  4%
شکر 0 g
پروتئین 9 g  18%
Vitamin C 6% Vitamin A 6%
 Iron 38% Calcium 6%
Vitamin B-6 5% Vitamin D 0%
Magnesium 14% Vitamin B-12 260%
*ارزش روزانه بر اساس رژیم غذایی 2،000 کالری است. مقادیر روزانه شما ممکن است بسته به نیازهای کالری شما بالا یا پایین باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.